Valletta, stolica Malty, jest miejscem absolutnie wyjątkowym. Zachwyca kolorowymi balkonami, pięknymi uliczkami i zabytkowymi budynkami, które podziwiać możemy z licznych stromych podejść. Ta miejscowość ma w sobie wszystko, żeby zapamiętać ją na długo – swój własny zapach, niezwykły urok i swobodną atmosferę, dzięki której poczujecie się w Valletcie naprawdę doskonale.

Pogoda

WALLETTA Pogoda Dzisiaj

Najważniejsze Atrakcje

Valletta nie jest duża, ale ma wiele do zaoferowania. Jeżeli podobnie jak my nie jesteście zwolennikami odwiedzania wszelkich możliwych muzeów, to na odwiedziny w tym miejscu wystarczy Wam nawet jeden dzień. Jeśli chcecie pospacerować długo i powoli, a w przerwach popróbować maltańskiej kuchni, to dwa dni będą idealne.

Górne Ogrody Barrakka – Upper Barrakka Gardens
Piękne ogrody na zachodzie miasta to punkt obowiązkowy wycieczki. Możecie tam odpocząć na ławeczce i zachwycić się cudownym widokiem na sąsiadujące z Vallettą „Trzy Miasta”. Rozejrzyjcie się dookoła – piękny maltański krajobraz będziecie mieli jak na dłoni.

Muzea Valletty

Na Malcie spędziliśmy tylko weekend, a poza Vallettą chcieliśmy odwiedzić jeszcze Mdinę, Rabat i Klify Dingli, więc na stolicę zostawiliśmy sobie nieco ponad dobę. Wystarczyło na kilka porządnych spacerów, ale już na odwiedziny w muzeach czasu zabrakło*. Z relacji innych blogerów i opowiadań naszych znajomych wynika, że godnych uwagi muzeów w Vallettcie jest kilka. Warto zatrzymać się m.in. w ulokowanym w nadmorskiej twierdzy Muzeum Fortyfikacji, a podróżując z dziećmi nie wolno przegapić Muzeum Zabawek.

Liczne Kościoły

Konkatedra świętego Jana (Saint John’s Co-Cathedral) czy kościół św. Pawła Rozbitka (Collegiate Church of St. Paul’s Shipwreck) to tylko dwa najznakomitsze przykłady maltańskich kościołów ulokowanych w stolicy. A na całej wyspie katolickich świątyń nie brakuje – jest ich tam ponad 350! Odwiedźcie przynajmniej kilka z nich. Sakralna architektura jest na Malcie bardzo zróżnicowana, więc będziecie mieli okazję przyjrzeć się różnym stylom i zdobieniom.

Główna ulica Valletty – Republic Street

Republic Street to ulica, które niemal bez przerwy tętni życiem. Znajdziecie tam sklepy z pamiątkami, stoiska z jedzeniem, kawiarnie czy sklepy z markowymi ciuchami czy akcesoriami. Główna ulica Valletty, przecinająca stolicę na pół, jest wiecznie zatłoczona. Jeżeli więc stronicie od tłumów, to skręćcie w prawo lub w lewo i od razu przybędzie Wam wolnej przestrzeni. Przygotujcie się jednak, bo czekać na Was będą strome zejścia i wymagające podejścia.

Fontanna Trytona i Brama Główna

Położona przy samym wejściu do Valletty fontanna, to pierwszy zabytek, który od razu rzuci Wam się w oczy podczas odwiedzin w stolicy Malty. Fontanna Trytona stanowi często miejsce spotkań, bo to pod nią najłatwiej umówić się ze znajomymi – to tutaj znajduje się główny węzeł przesiadkowy maltańskiej komunikacji. Ten jeden z symboli był wielokrotnie modernizowany, ostatni raz w 2017 roku. Od tamtej pory fontanna ma się dobrze, a trzech trytonów (pół-ludzie pół-ryby) nie pozwala już sobie na upuszczenie ogromnej betonowej misy jak to bywało w przeszłości.

Pałac Wielkich Mistrzów w Valletcie

Pałac Wielkich Mistrzów to jeden z punktów obowiązkowych wycieczki po Valletcie. Pierwotnie – jak sama nazwa wskazuje – urzędowali tu wielcy mistrzowie zakonni. Później, gdy wyspę zdobył Napoleon Bonaparte, mieszkał tu jeszcze gubernator Wielkiej Brytanii, a dziś budynek ten jest domem prezydenta Malty. Do niedawna gromadził się tu jeszcze parlament, ale od ponad trzech lat ten ma już swoją nową, modernistyczną siedzibę u wejścia do miasta.

Fajną atrakcją jest tradycyjna zmiana warty przed pałacem. Za darmo możecie też wejść na dziedziniec. Podobno warto odwiedzić Zbrojownię i Salę Gobelinów czy Salę Wielkiej Rady.

Najlepszym, co może Wam się trafić w Valletcie jest prom do…
Powyższy nagłówek to oczywiście żart zaczerpnięty z mało zabawnego dowcipu o „najlepszym, na co można trafić w Sosnowcu”. Ale tak naprawdę prom czy łódka kursująca pomiędzy Vallettą a wspomnianymi już wcześniej Trzema Miastami – Vittoriosą, Sengleą i Cospicuą (lub według historycznego nazewnictwa: Birgu, Islą i Bormlą) to doskonały pomysł na urozmaicenie wycieczki po stolicy Malty. Valletta robi bowiem fantastyczne wrażenie, gdy przyjrzymy jej się z nieco większej odległości, a sąsiednie trzy miejscowości są naprawdę urokliwe.

ZakwaterowanieBooking.com