booked.net

 Zobacz na Mapie
 Lokalne Atrakcje
 Sprawdź Ceny Lotów
  Dowiedz się Więcej

Kushiro (釧 路), najbardziej zaludnione miasto we wschodniej części Hokkaidō, to port przemysłowy, który zyskał na znaczeniu dzięki portowi, który zimą pozostaje stosunkowo wolny od lodu. Dla podróżujących jest kluczowym węzłem tranzytowym dla pobliskiego Parku Narodowego Kushiro Wetlands, a dalej na północ, Parku Narodowego Akan.

Hokkaido jest jednym z najpopularniejszych miejsc do zwiedzania w Japonii.

Wyspa Hokkaido – położenie, pogoda i temperatury
Wyspa Hokkaido charakteryzuje się umiarkowanym klimatem morskim. Latem nie spotkamy tu upałów, jak chociażby na wyspie Honsiu i w Tokio, średnie temperatury najcieplejszego sierpnia wahają się pomiędzy 17 a 22°C. Klimat sprzyja statusowi Hokkaido jako japońskiego zaplecza żywnościowego, uprawia się tu bowiem warzywa i ryż oraz hoduje zwierzęta i łowi ryby.

Narciarze uwielbiają wyspę Hokkaido ze względu na obfite opady śniegu pomiędzy listopadem a lutym. Zimne wiatry wiejące znad Syberii związane są z dużą ilością suchego śniegu przy lekko ujemnych temperaturach. Surowa zima trwa w regionie nawet 5 miesięcy, a zależnie od współrzędnych geograficznych najchłodniejsze styczeń i luty to średnio od -12°C do -4°C. Zamarza wówczas nawet Morze Ochockie, przez co żegluga wzdłuż północnego wybrzeża Hokkaido jest całkowicie niemożliwa. Takie zimy cieszą jednak miłośników sportów zimowych i organizatorów turniejów skoków narciarskich.

Wyspa Hokkaido – miasta i zabytki
Na wyspie Hokkaido usytuowanych jest kilkanaście dużych parków, w tym aż 6 Parków Narodowych. 12 rezerwatów naturalnych przyciąga turystów niezapomnianymi widokami przez cały rok.

Jakie miasta warto zobaczyć na Hokkaido?

  • Sapporo, popularny ośrodek sportów zimowych i gospodarza Festiwalu Śniegu, o dość prowincjonalnym charakterze, który uzyskał prawa miejskie dopiero w 1922 roku. Należy tu odwiedzić Sapporo Art Park, muzeum sztuki współczesnej z eksponatami na świeżym powietrzu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej Hokkaido, Sasoriza Theater, niewielkie kino retro, JR Tower Observation Deck T38, 160-metrowy punkt widokowy, czerwony budynek rządowy, Sapporo Court of Appeals, a także budynek dawnego sądu z pięcioma wystawami położony w ogrodzie wiśniowym.
  • Asahikawa, miejscowość w centrum wyspy, ze skansenem Ajnów, pierwotnych mieszkańców Hokkaido, obserwatorium astronomicznym, Parkiem Narodowym Daisetsu-zan (Wielka Góra Śnieżna), zoo, Ueno Farm, ogrodami w stylu angielskim, szintoistycznymi świątyniami Kamikawa Shrine i Hokkaido Gokoku Shrine, mostami Asahi i Twin Harp.
  • Hakodate, miasto z górą o taj samej nazwie o wysokości 322 m n.p.m., idealne miejsce do podziwiania widoków okolicy – polecamy wyprawę późnym wieczorem przy bardzo dobrej widoczności. Znajdują się tu również piękny ratusz, cerkiew, budynek brytyjskiego konsulatu, Motomachi, zabytkowa dzielnica portowa, Wieża Goryokaku, punkt obserwacyjny i stary fort, parki miejskie i liczne świątynie.
  • Szwedzkie Wzgórza, prawdziwie skandynawską wioskę zamieszkiwaną przez 550 osób, położoną na północ od Sapporo, w pobliżu miejscowości Tobetsu. Odtworzono tu klimat środkowej Szwecji, wzorując się na Leksand nad rzeką Osterdalalven. Osiedle domów, wzniesione w szwedzkim stylu, uzupełniają parki, korty tenisowe, sklep ze skandynawskimi produktami, a dzieci uczą się języka szwedzkiego w szkole.
  • Otaru, Wenecję Japonii z malowniczymi kanałami, wyrobami ze szkła, oceanarium, muzeami Nishin Goten i Minato, świątyniami Suitengu, Ryugu Shrine, Tenjoji Temple.

Wyspa Hokkaido – atrakcje turystyczne
Na wyspie Hokkaido znajduje się duża liczba baz narciarskich z nietypowymi trasami, usytuowanymi głównie na wysokości 1-1,6 kilometra powyżej poziomu morza. Na południowym-zachodzie jest Park Narodowy Shikotsu-Toya, z wulkanem Yotei, do którego wnętrza organizuje się zjazdy dla grup. Warto odwiedzić Hokkaido w lutym i wziąć udział w Festiwalu Śniegu z rzeźbami lodowymi, organizowanym od 1949 roku i przyciągającym corocznie 2 miliony turystów.

Na terenie parku znajduje się ponadto jezioro Toya, największy na świecie zbiornik kalderowy. Krystalicznie czysta woda, otoczona górami i lasami to oaza spokoju. Od lipca do października co wieczór są tam imponujące pokazy sztucznych ogni. W pobliżu warto zobaczyć krater Nishiyama, opuszczone miasto niedaleko Toyako, a także farmę Lake Hill Farm z kawiarnią, ogrodami i żywym inwentarzem.

Bliskość wulkanów ogrzewających wodę (niezwykle łatwo rozpuszczają się w niej minerały) sprawia, że w wielu miejscowościach na wyspie Hokkaido znajdziemy kurorty z uzdrowiskami z kąpielami zdrowotnymi. W Narodowym parku Akan leży Naga Góra, Io-zan, wulkan, który zatruł swe różowawe, zupełnie nagie zbocze. W pobliskim miasteczku Kawaya gromadzą się miłośnicy gorących źródeł geotermalnych, kąpiący się nago w basenach z wodą wulkaniczną czy korzystający z atrakcji licznych SPA (onsen – miejsc narodowego kultu dla Japończyków).

Wyspa Hokkaido – regionale potrawy
Na wyspie Hokkaido warto zjeść i wypić:

– Sushi.
– Sashimi – sposób podawania surowych ryb i owoców morza, krojonych w płatki bądź kostkę, serwowanych z sosem sojowym, rzodkwią i wasabi.
– Jagnięcinę lub baraninę z grilla Czyngis-Chana (typu jingisukan).
– Zupę curry.
– Zupę ramen z owocami morza.
– Onigiri – ryżowe kanapki, trójkątne, z glonami, ikrą, wodorostami, tuńczykiem.
– Tofu, podawane na słodko i na słono.
– Tempurę, panierkę japońską do mięs, ryb, krewetek, warzyw.
– Zieloną herbatę, parzoną w tradycyjny sposób.
– Wyroby lokalnego browaru Sapporo.

Czas lotu do Japoni
około 14 h samego lotu (bez czasu oczekiwania na przesiadki w Helsinkach i Osace)

Strefa czasowa
UTC±09:00

Najpopularniejsze lotniska
Międzynarodowe lotnisko New Chitose – CTS
Sprawdź  Ceny Biletów 

Wiza/paszport
Wizę turystyczną na 90 dni otrzymuje się na lotnisku tuż po przylocie i okazaniu paszportu, jest bezpłatna

Waluta
Jen japoński (JPY) – 100 jenów = 3,47zł

Przykładowe ceny
– Jednorazowy bilet na metro: 6,20 zł;
– dobowy bilet na metro: 20 zł;
– piwo w sklepie: od 7,40 zł, w barze: od 20 zł;
– zestaw sushi na wynos: od 17 zł za pudełko;
– gotowe świeże danie z supermarketu : od 34 zł;
– zupa curry lub zupa ramen: od 27 zł;
– obiad w lepszej restauracji: od 84 zł.

Komunikacja
Po Sapporo i większych miastach można poruszać się metrem, autobusami i tramwajami

Położenie
Północna część Japonii, w sąsiedztwie Rosji

Co warto zjeść i wypić
– Sushi.
– Sashimi.
– Jagnięcina lub baranina z grilla Czyngis-Chana.
– Zupa curry.
– Zupa ramen z owocami morza.
– Onigiri.
– Tofu.
– Tempura.
– Zielona herbata.
– Wyroby lokalnego browaru Sapporo.

Orientacyjna odległość
7 986 km

↓↓↓  Porównaj Ceny Noclegów i Znajdź Idealną Ofertę  ↓↓↓Booking.com