Latanie może być najszybszym i najwygodniejszym sposobem podróżowania po świecie, ale istnieje również mnóstwo alternatywnych opcji, jeśli chodzi o podróże, które mogą być nie tylko bardziej przyjazne dla planety, ale mogą też być zabawniejsze. Sprawdzi najlepsze sposoby na poruszanie się, które nie wymagają latania.

Z 4,1 miliarda zarejestrowanych lotów w zeszłym roku, nieuchronny wzrost branży lotniczej otworzył międzynarodowe podróże dla większej liczby osób niż kiedykolwiek wcześniej. Pomimo rosnącej świadomości szkodliwych skutków jakie latanie ma na środowisko, wielu z nas lata zarówno w celach rekreacyjnych, jak i zawodowych.

Nie ma wątpliwości, że podróże lotnicze pozwalają nam na to, co wcześniej niemożliwe, nietykalne. A jednak jest tak wiele pięknych miejsc u naszych drzwi, do których można dotrzeć alternatywnymi środkami transportu, co podważa coraz bardziej monomaniacką obsesję na punkcie jak najszybszego oddalenia się od domu. Niezależnie od tego, czy wznosi się wysoko wśród panoramicznych widoków na pokładzie Glacial Express, czy podróżuje samochodem wokół norweskich zatoczek, istnieje mnóstwo fantastycznych alternatywnych sposobów podróżowania bez latania; idealny do obniżenia śladu węglowego, odkrywania większej liczby lokalnych społeczności i unikania kosztów na lotniskach.

Kolej

Najbardziej energooszczędnym i czasochłonnym sposobem podróżowania na duże odległości jest kolej ale emisje CO2 na pasażera są znacznie niższe niż w transporcie lotniczym. Na szczęście dla podróżnika dbającego o środowisko naturalne podróżowanie koleją jest zarówno łatwe, jak i niedrogie, z mnóstwem linii kolejowych, które dzielą miasta. Niezależnie od tego, czy jest to kolej transsyberyjska, czy na pokładzie Maharaja Express, niewiele rzeczy wywołuje tęsknotę za podróżą, jak oglądanie świata mijającego cię przez okno.

Jeśli jesteś zainteresowany wakacjami opartymi na pociągach, jedną z opcji jest słynny przejazd pociągiem, all-inclusive bilet kolejowy, który pozwala na podróż pociągiem w 31 różnych krajach europejskich, otwierając w ten sposób szeroką gamę potencjalnych miejsc docelowych, od € 168. Radość z biletu interrail polega na jego elastyczności, w ostatniej chwili możesz zdecydować się na dosłownie wszystkie kierunki. Porównaj to z surową, niesławną nieelastycznością latania, a zobaczysz, dlaczego więcej osób niż kiedykolwiek korzysta z kolei.

Pociągi międzynarodowe są ogólnie niezawodne i niedrogie (jeśli zarezerwowane z wyprzedzeniem). Najbardziej znany jest Eurostar , który regularnie odjeżdża z Londynu do Paryża lub Brukseli, ale inne linie kolejowe oferują fantastyczne zniżki. Czech Railways oferuje bilety z Brukseli do Pragi za 22 € w jedną stronę , a trasy kontynentalne z Paryża do tak różnych miejsc jak Kraj Basków lub Austria za zaledwie 20 € , można w pełni skosztować pintxos i cieszyć się cañą w ciągu 12 godzin od pozostawiając Kings Cross St. Pancras.

To tylko kilka przykładów wielu tras pociągów do wyboru, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych! W przypadku wszelkich zapytań dotyczących pociągu, The Man in Seat Sixty-One to kompleksowe centrum z całą potrzebną wiedzą na ten temat.

Samochód 

Jak już wspomniałem, nie ma nic bardziej niż czysta, wyzwalająca radość z bycia za kierownicą. Nieskażone, niezbadane zakręty, oraz odległość, którą można pokonać w stosunkowo krótkim czasie, sprawia, że ​​jazda po drodze jest idealną alternatywą dla latania do celu. Dlaczego nie rozważyć podróży vanem? Problem własności (lub brak!) Jest omijany przez Yescapa – aplikację do wynajmu furgonetek, która działa jako Air BnB dla przyczep stacjonarnych. Po prostu przyjedź promem lub pociągiem do wybranego miejsca i zrealizuj romans swojej podróży vanem.

Podróż własnym pojazdem jest nadal prosta, choć droższa ze względu na opłaty pobierane przez autostrady lub promy samochodowe . Zawsze możesz jednak zrównoważyć swoje koszty, wypełniając miejsca w samochodzie. Nieskomplikowane aplikacje mobilne jak Bla Bla Car lub Liftshare oferują usługi, które mogą pokryć koszty bieżące i potencjalnie przybliżyć Cię do kilku nowych ciekawych towarzyszy podróży!

Wreszcie najskromniejsza z naszych współczesnych podróży oznacza: autokar. Podróż autokarem jest często poddawana surowemu traktowaniu; niesprawiedliwie, więc jeśli weźmiesz pod uwagę zarówno to, jak tanie i wysokiej jakości usługi autobusowe są obecnie oferowane. Na przykład dzięki karcie autobusowej Interflix możesz wybierać spośród niezliczonych miejsc docelowych w 24 krajach, relaksując się przy rozkładanych fotelach z siecią WIFI i klimatyzacją. Znajdź każdy zakątek, do którego możesz dotrzeć, dzięki aplikacji Rome2Rio , kompleksowej wyszukiwarce, która oferuje wszystkie potencjalne trasy od A do B, dzięki czemu podróż jest jak najbardziej płynna.

Statek

Duża odległość – jest coś odurzająco ekscytującego w piciu w słonym powietrzu na pokładzie promu, podczas gdy klify powoli pojawiają się w polu widzenia. Połączenia promowe są wszechobecne w Europie i stosunkowo tanie, jeśli weźmie się pod uwagę dodatki związane z lataniem.

Masz ochotę na kufel Guinnessa, warzony w Irlandii? Dzięki Virgin Rails „ Rail and Sail ” możesz dostać się do portu w Dublinie (dzięki zintegrowanemu pociągowi / promowi) z dowolnej stacji kolejowej obsługującej Virgin Trains, już od 39,00 GBP. Co więcej, dzieci płacą za pół ceny, więc jest to doskonały i tani sposób na odkrywanie piękna Irlandii bez latania.

Jeśli masz ochotę na wyspiarskie wypady promy są niedrogim sposobem dotarcia do Wielkiej Britanii przy jednoczesnym ograniczeniu tych nieznośnych lotów. Calais i Dunkierka we Francji do Dover oferują codzienne połączenia lub z Rotterdamu w Holandii do Hull (UK) dla podróżujących na północ Wielkiej Britanii .  Podróżujący do Skandynawii mogą wyruszyć ze Świnoujścia i Gdyni.

Rower

Najbardziej energooszczędny ze wszystkich – rower. Kolarstwo zyskało na popularności w Polsce. Na szczęście dla entuzjastów rowerów istnieją agencje wakacyjne, które odzwierciedlają boom rowerowy, takie jak Transonet , który przewozi Ciebie i Twój rower na dowolne trasy rowerowe we Francji i Hiszpanii w wygodnym transporcie autobusowym klasy klubowej.

Trasy rowerowe w Polsce to nie do końca to samo co w Zachodniej Europie. Wciąż niewiele w naszym kraju dróg tylko dla rowerów, po których nie mogą jeździć samochody. Ciekawe trasy rowerowe wytyczać trzeba więc po drogach publicznych, wybierając te najmniej uczęszczane. Zwykle są dość kręte i wąskie, a więc bardzo malownicze.

Na mniej pagórkowatym terenie Holandia jest marzeniem amatorskich rowerzystów, z długimi, krętymi ścieżkami rowerowymi biegnącymi równolegle do wałów, rzek i urokliwych wiosek. Bardzo łatwo jest też zabrać rower na prom lub, jeśli wolisz, wypożyczalnia rowerów jest wszechobecna w całej Europie.